Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Hana Librová o Bohuslavu Broukovi

[…] Česká avantgarda 30. let volá po redukci lidských potřeb jen na ty „nezbytné“ a „racionální“. Ladislav Žák zdůvodňuje a navrhuje svůj koncept lidového bydlení. Karel Honzík později formuluje program tzv. necessismu.(1)

Filozoficky a přírodovědně školený Bohuslav Brouk vytáhl do boje za „racionalizaci spotřeby“. Navazuje tak na myšlenky Adolfa Loose, „bojovníka proti ornamentu, kýči a maloměšťáctví“ (Honzík, Z tvorby životního slohu, 1965: 8–9). Kritizuje „pošetilé lpění na věcech neboli takzvanou chrematofilii“ (Brouk, Racionalisace spotřeby, 1946: 7)(2) a vytváří teorii a klasifikaci „krámů“. Pro jeho přístup i pro postoj jeho druhů z avantgardy je typické, že hledá realizaci svého programu v institucionálních cestách – ve školení projektantů, ve „chrematologických výzkumných ústavech“, v registračních úřadech a v „převýchově lidstva“.

Tyto myšlenky, jejichž duch v mnohém souzní s touhami současných ekologů, zůstaly převážně na papíře programů a knih.(3) Pokud se realizovaly, pominuly stejně jako mnohá jiná móda. Snaha o vytvoření nového životního stylu ztroskotala na oné, v této knize zdůrazňované, tvrdošíjnosti lidských a evropských hodnot a na neochotě lidí řídit se podle sebelepších výzev a programů. […]

Úryvek pochází z knihy Hany Librové Pestří a zelení: Kapitoly o dobrovolné skromnosti. Brno: Hnutí Duha a Veronica, 1994, s. 94.


Poznámky

1 Honzík, Karel. Necessismus: Myšlenka rozumné spotřeby. Praha: Klub pro studium spotřeby, 1946.

2 Racionalisace spotřeby tvořila základ podstatně rozsáhlejší, čtyrsetstránkové práces názvem Lidé a věci (Praha: Václav Petr, 1947).

3 Brouk spolu s K. Honzíkem a L. Žákem spolupracovali během druhé sv. války na konceptu tzv. životního slohu. Spolu také uvažovali o vydávání časopisu, který by se věnoval aktuálním otázkám životního slohu, a založili Klub pro studium spotřeby – necessisté. Brouk se tématu životního slohu věnoval i v některých svých článcích (např. O nový životní styl: Výzkum a tvorba lidového životního slohu. Dnešek, 15. srpna 1946, r. I, č. 21, s. 329–332), vydání knih Životní sloh, jejíž vydání bylo plánováno v nakladatelství Orbis, a Dnes a zítra (Aventinum) nebyla nakonec realizována; Karel Honzík v této době vydal Tvorbu životního slohu: Stati o architektuře a užitkové tvorbě vůbec (1946), Ladislav Žák je autorem Obytné krajiny (1947). Broukovu studii Životní sloh připravuje k vydání v l. 2010/2011 editor Viktor A. Debnár.

Hana Librová

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: