Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Bohuslav Brouk: Poučení z únorových oslav

Jak jsme již referovali, bylo v ČSR bombasticky slaveno první výročí nastolení komunistické diktatury, avšak policejní puč, jímž se komunisté dostali loni k moci, byl letos již drze líčen a oslavován jako lidové povstání a rudý tisk psal o únorových dnech jako o vítězných, heroických dnech čs. lidu, neméně slavných, než bylo oněch deset říjnových dnů v Petrohradě za bolševické revoluce.

A přece, s únorovým převratem neměl náš lid vůbec co společného. Vzpomeňme si třeba, kterak byla obsazena budova Melantrichu na Václavském náměstí. Do pasáže protějšího domu byli sváženi komunističtí dělníci, zatím co se před Melantrichem shromáždilo několik desítek členů SNB, kteří pak utvořili špalír pro volný, nerušený příchod komunistů z domu na protější straně náměstí. To je typická ukázka, jak se komunisté zmocňovali za „slavných“ únorových dnů vlády pod ochranou a za režie policie, avšak přesto přese všechno se komunisté nestydí vtloukat již po roce očitým svědkům do hlav, že policejní akce z února 1948 byly hrdinným povstáním pražského lidu.

V Lidových novinách pomáhá v tomto směru našim komunistům i sovětský žurnalista Boris Polevoj, píše: „Byl jsem loni náhodným svědkem únorových událostí v Praze. Na své vlastní oči jsem viděl tu velkolepou jednotu, v níž pražský lid a s ním i všechen československý lid odpověděl na pikle reakce. Viděl jsem mohutné demonstrace pracujících, viděl jsem shromáždění lidu, viděl jsem bezvadně organisovanou generální stávku…“ To viděl továryš Polevoj, kdežto kdekdo jiný viděl a mohl vidět jen deprimované a ustrašené lidi, kteří z práce utíkali rovnou domů, liduprázdné hlavní ulice, jimiž pochodovaly za mrazivé noci dne 25. února plně vyzbrojené závodní milice atd.

Zkrátka, komunistická lžipropaganda udělala z tragického února, z policejního puče, heroické dny čs. lidu, které se dnes doma oslavují jak články, tak i spoustou básniček, kresbami, pamětními sborníky, a komunistům se vsugerovává, že loňského února byli svědky i účastníky světoborných událostí, nejslavnějších v dějinách našeho národa. Vládní oslavy únorových událostí z r. 1948 tedy jasně dokazují, kterak lehce lze falšovat dějiny, jak snadno lze vytvářet legendy, a povšimneme-li si zvláště i zveličování úlohy Klementa Gottwalda v únorových dnech, tož i to, jak lehce, bez obtíží, je možno úplnou nulu vydávat za osobnost. Klement Gottwald, k němuž mělo ještě koncem dvacátých let mnoho členů ústředí KSČ nedůvěru, považovavše ho za konfidenta, jelikož bydlel tehdy v podnájmu i se svou ženou u jednoho strážníka v Holešovicích, je dnes vynášen jako génius československého lidu a největší čs. státník všech dob. S velkým, geniálním Gottwaldem dospěl čs. lid, píší dnes komunisté, k vítězství v památných únorových dnech, o nichž každý Čech a Slovák bude povždy vyprávět s pýchou a pohnutím svým dětem a vnoučatům. Pohlížíme-li dnes s hnusem na všechny ty lžihistorie o únorových událostech a děsíme-li se přímo, jakou vrchovatou měrou lze falšovat skutečné události, vezměme si z toho ponaučení: buďme i sami vždy pamětlivi nepřístojnosti jakýchkoliv legend a střezme se sami vytvářet třeba zdánlivě i zcela neškodné legendární příkrasky k dějinným událostem, ať již z dob minulých, dnešních nebo příštích, které nás v zápase proti komunismu čekají.

Článek byl otištěn ve Zpravodaji československé emigrace (Paříž), 16. III. 1949, r. [1], č. 5, s. [1]–2; přetištěn v souboru Broukových exilových textů Zde trapno existovat (Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008, s. 162–164).

První strana Zpravodaje československé emigrace (16. III. 1949)

Lidové milice na pražském Karlově mostě (25. února 1948)

Klement Gottwald (1896-1953) řeční na pražském Václavském náměstí 25. února 1948

Boris N. Polevoj (1908-1981), nedatováno

Reklamy

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: