Vážená redakce,
ačkoliv jste mne často žádali o spolupráci, nic jsem Vám nenapsal. Na zakázku se mi špatně píše. Ale když jsem v posledním H. D.[1] četl stať Věčný návrat, nemohu na ni nereagovat a posílám Vám k otištění jako dopis několik řádek na druhém listu. Doufám, že naleznete pro můj dopis místo a srdečně Vás zdravím
Váš
Brouk
Dopis můžete, chcete-li a trváte-li na tom, podepsat mým plným jménem.
Melbourne dne 6. září 1952
Je omylem se domnívat, že emigranti, spatřující v odnárodnění majetku nejvyšší metu našeho osvobozovacího úsilí, jsou lidé, znárodněním opravdu citelně poškození, kapitalisté, kteří doma vlastnili velké průmyslové a obchodní podniky. Naopak, jsou to kromě drobných živnostníčků všelijací někdejší úředníčkové a zaměstnanci, kteří si naivně slibují od volného podnikání ráj. Opravdoví kapitalisté, které lze v emigraci spočítat na prstech rukou, po navrácení svých podniků nekřičí. Nikoliv snad proto, že by po nich netoužili, nýbrž poto, že mají větší rozhled, který je přesvědčuje o bezúspěšnosti podobných snah.
Paradox, že o návrat kapitalismu usilují v emigraci právě námezdní otroci a jiní nemajetní, není však nikterak překvapivý. Lidé v emigraci duševně vyšinutí ztrácejí smysl pro proporce a vžívají se přitom do rolí, které nikdy nehráli. Právě tak jako si někteří hrají na bývalé kapitalisty hrají si jiní zase na národ nebo dokonce i na elitu národa. Deset náhodně se sešlých emigrantů mluví jménem národa, barový houslista se vydává za šéfa České filharmonie, dívka z lepší rodiny za režisérku Národního divadla a jak jsem četl v posledním H. D. jedním ze čtyř representantů dem. Čechoslováků na Světovém právnickém kongresu byl mládenec, který narychlo vystudoval po válce filosofii a který o studium práv nikdy ani nezavadil.
Dopis Bohuslava Brouka Františkovi Váňovi, vydavateli a editorovi melbournského čtrnáctideníku Hlas domova, Melbourne, 6. září 1952; první odstavec byl redakcí otištěn v rubrice Dopisy čtenářů (Hlas domova, 15. září 1952, r. II, č. 19, s. 15, podepsáno Dr. B. B.; přetištěno in BROUK, Bohuslav. Zde trapno existovat. Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008, s. 171).
Poznámka (autora webu)
[1] Čtrnáctideník Hlas domova vycházel v australském Melbourne v letech 1950–1979.
Zanechat odpověď