Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Bohuslav Brouk píše Františku Váňovi

Vážená redakce,

ačkoliv jste mne často žádali o spolupráci, nic jsem Vám nenapsal. Na zakázku se mi špatně píše. Ale když jsem v posledním H. D.[1] četl stať Věčný návrat, nemohu na ni nereagovat a posílám Vám k otištění jako dopis několik řádek na druhém listu. Doufám, že naleznete pro můj dopis místo a srdečně Vás zdravím

Váš

Brouk

Dopis můžete, chcete-li a trváte-li na tom, podepsat mým plným jménem.

Melbourne dne 6. září 1952

Je omylem se domnívat, že emigranti, spatřující v odnárodnění majetku nejvyšší metu našeho osvobozovacího úsilí, jsou lidé, znárodněním opravdu citelně poškození, kapitalisté, kteří doma vlastnili velké průmyslové a obchodní podniky. Naopak, jsou to kromě drobných živnostníčků všelijací někdejší úředníčkové a zaměstnanci, kteří si naivně slibují od volného podnikání ráj. Opravdoví kapitalisté, které lze v emigraci spočítat na prstech rukou, po navrácení svých podniků nekřičí. Nikoliv snad proto, že by po nich netoužili, nýbrž poto, že mají větší rozhled, který je přesvědčuje o bezúspěšnosti podobných snah.

Paradox, že o návrat kapitalismu usilují v emigraci právě námezdní otroci a jiní nemajetní, není však nikterak překvapivý. Lidé v emigraci duševně vyšinutí ztrácejí smysl pro proporce a vžívají se přitom do rolí, které nikdy nehráli. Právě tak jako si někteří hrají na bývalé kapitalisty hrají si jiní zase na národ nebo dokonce i na elitu národa. Deset náhodně se sešlých emigrantů mluví jménem národa, barový houslista se vydává za šéfa České filharmonie, dívka z lepší rodiny za režisérku Národního divadla a jak jsem četl v posledním H. D. jedním ze čtyř representantů dem. Čechoslováků na Světovém právnickém kongresu byl mládenec, který narychlo vystudoval po válce filosofii a který o studium práv nikdy ani nezavadil.

Dopis Bohuslava Brouka Františkovi Váňovi, vydavateli a editorovi melbournského čtrnáctideníku Hlas domova, Melbourne, 6. září 1952; první odstavec byl redakcí otištěn v rubrice Dopisy čtenářů (Hlas domova, 15. září 1952, r. II, č. 19, s. 15, podepsáno Dr. B. B.; přetištěno in BROUK, Bohuslav. Zde trapno existovat. Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008, s. 171).

Poznámka (autora webu)


[1] Čtrnáctideník Hlas domova vycházel v australském Melbourne v letech 1950–1979.

František Váňa († 1994, nedatováno)

Xerokopie první strany Broukova dopisu Františku Váňovi (Melbourne, 6. září 1952)

No comments yet»

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: