Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Jsem vlastenec, říká pan „Broukárna“

Před rokem koupil Zdeněk Kult z Ostrolovského Újezda legendární obchodní dům, lidově pojmenovaný Broukárna. Aby si udělal radost.

Jeho pracovnu nad střechami budějovického centra zdobí dýmky a starožitné hodiny. Jedenapadesátiletý strojní inženýr Zdeněk Kult si tu konečně může v klidu zakouřit. Koupil a právě zrekonstruoval jeden z nejznámějších obchodních domů ve městě [tj. Českých Budějovicích – pozn. Viktora A. Debnára, autora webu]. Funkcionalistický objekt původně patřil firmě B+B Jaroslava Brouka a Jiřího Babky. „Přesně na tomhle místě seděl první šéf,“ usmívá se Kult. Kromě obchodu ho zajímá hudba. Hraje v septetu Žestě 200. Na pozoun a tubu.

Jste víc obchodník, nebo hudebník?

Hudba mě drží. A potom rodina. Rekonstrukce obchodního domu byla náročná. Jsem poměrně klidný člověk, ale už začaly hrát nervy.

Broukárnu jste ale k životu nepotřeboval.

Máme firmu, která obchoduje s dřevním odpadem a dopravou. V určitém věku vás pak napadne, že už to dlouho dělat nemůžete, že to není jen radost. A když je peněz trochu víc, začnou osvobozovat. Asi tři roky jsem hledal zajímavý objekt, Broukárnu jsem objevil v realitní kanceláři náhodou. Jako strojaře-konstruktéra mě její funkcionalismus okamžitě oslovil. Našel jsem tu ducha. Ještě dneska cítím, jak mi na zábradlí na schodišti brnkají ruce. Chodil jsem tu jako kluk s rodiči.

Dům je technickou památkou. Co je na něm nejzajímavější?

Třeba kovová okna. Nikdy jsem takový systém otevírání a mechanismus neviděl. Kromě několika replik, které jsem sem dal, jsou původní.

Považujete se za vlastence?

Určitě. Z politiků obdivuju Edvarda Beneše, žil ve složité době. Můj děda měl továrnu na mýdlo a na začátku války odmítl zakázku pro wehrmacht. Nelíbí se mi, jak obchodujeme s kapitálem, jako jsou lesy. Nelíbí se mi také, jak mladá generace bere život a přemýšlí o budoucnosti. Zajímá mě naše historie.

Cítíte se jako český podnikatel?

V příštích dnech tu bude viset nápis Broukárna, založil jsem ji jako akciovku. Značka B+B už nebyla volná. Právě Broukárna z domu dělá dobrou adresu, už mám vnitřní prostory obsazené. Obchody budou v přízemí a prvním patře. Ve sklepě plánuju restauraci. Chtěl bych tento dům zachovat pro svoje potomky.

Antonín Pelíšek

Rozhovor byl publikován v českobudějovickém vydání Sedmičky (12. května 2011, r. 3, č. 19, s. 6; na webu Sedmicka.cz v pátek 13. května 2011); více se o obchodních domech firmy Brouka a Babka můžete dozvědět zde.

Zdeněk Kult před zrekonstruovaným OD Brouk a Babka v Českých Budějovicích (foto Marek Podhora, květen 2011)

Reklamy

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: