Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Z rozhovoru s gynekologem Zlatkem Pastorem

Na polici máte knížku Bohuslava Brouka.

Obdivuji šíři jeho záběru. Při svém mládí měl neuvěřitelný rozhled, znalosti, a byl velmi vyzrálý. Byl takový dandy z bohaté rodiny, věnoval se psychologii, psychoanalýze, lidské duši, byl umělecky nadaný, studoval filozofii a přírodní vědy, pak se živil v imunologických laboratořích, napsal vědecké knížky, vydal herbář, přednášel na univerzitách a nakonec zemřel v zapomnění.

Když se řekne Brouk, vybaví se mi jeho statě o masturbaci.

Je spojovaný se sexualitou, protože je to vždy provokativní. Byl součástí surrealistického hnutí spolu se Štyrským a Teigem. To byly jeho začátky, do třiceti let. Zabýval se také literaturou, jazykovou komikou, architekturou… O sexu hovoří pravdivě a otevřeně, což lidi dráždí. Nedělí sex na slušný a neslušný, špatný a dobrý. Sex je sex. A pro každého to může být úplně něco jiného. Brouk píše o fantaziích, které všichni známe. Nepárá se s tím a říká věci tak, jaké jsou ve skutečnosti. Ovšem spíš mě fascinuje celá ta skupina okolo něj a to období. Třeba Toyen, pravděpodobně transsexuálka, je to cítit z jejích erotických obrazů i kreseb a života samozřejmě. Oni byli svobodní a to vždycky popouzí. Hlavně zatuchlé maloměšťáky s jejich představami, jak to všechno má být. A sex je výbušné téma, protože většina lidí není se svou sexualitou vyrovnána.  […]

Úryvek z rozhovoru Karolíny Liškové s gynekologem Zlatkem Pastorem Sex je sex a máslo nejím (Instinkt, 7. 7. 2011, r. 10, č. 27, s. 54).

Zlatko Pastor (nar. 1960, nedatováno)

Reklamy

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: