Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Leoš Kyša: Bohuslav Brouk – prorok onanie bez výčitek i strachu

V rámci článku Velká masturbační revoluce (Instinkt, 41/2011) se jeho autor Leoš Kyša zmiňuje rovněž o Bohuslavu Broukovi a následně mu věnuje krátký medailonek:

BOHUSLAV BROUK – prorok onanie bez výčitek i strachu

„Není snad skromnějšího počinu, než proklamace filosofického systému onanie. Nejedná se tu ovšem o zesuverenisování nějakého způsobu dráždění našich genitálií, jež puritánští předkové potupně zvali samohanou, a pro něž právě tak dobře mohl být v češtině uplatněn název samochvála…“ píše v úvodu svého provokativního textu Onanie jakožto světový názor Bohuslav Brouk. Svůj boj za odmytizování onanie bral velmi vážně a poctivě. Vyhnul se sice veřejným demonstracím na náměstích, které páchal jeho myšlenkový souputník Diogenes, ale o to byl plodnější v psaní textů. Přelomovou se u nás stala určitě kniha Psychoanalytická sexuologie (1933) nebo přímo onanii zasvěcená Autosexualismus a psychoterorismus [správně psychoEROTISMUS – pozn. Viktora A. Debnára, autora webu], která vyšla ve stejný rok jako Čapkův rozhovor s TGM.*  Pan prezident, pokud vůbec knihu četl, určitě s názorem, že onanie je neškodná, ba dokonce zdravá činnost, nesouhlasil.
Bohuslav Brouk se narodil v roce 1912 a zemřel v roce 1978 v Londýně. Ač levičák, od začátku varoval před nebezpečím bolševismu a totalitní ideologie prezentované KSČ. Zemi opustil už v březnu roku 1948. Žil ve Francii, Austrálii a nakonec se usadil v Londýně, kde vyučoval biologii na University of West London.

 

Poznámky (autora webu)


* Obě publikace jsou ke stažení zde.

Instinkt (41/2011, obálka)

Reklamy

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: