Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Bohuslav Brouk v pamětech Jaroslava Dreslera

5. Sladká kyselá Francie

Byla Paříž na spadnutí? Viděli jsme to trochu černě. Občas stávkovala elektrárna, často metro, nejezdily busy. Přece jen to však bylo příliš smělé, když Josef Kainar tvrdil ve veršovánce v Tvorbě, že vítězná Rudá armáda smete emigranty do Atlantiku. Básníci poroučeli větru, dešti, ale počasí bylo, jak se mu zachtělo.

Uprchlická Paříž. První noc v Armádě spásy, my tři kumpáni jsme se za pár franků opili, pak jsme Armádu hledali, o půlnoci se zavíralo. Když jsme se rozdělili a každý běžel na svou pěst, jen já jsem dorazil včas. Vrátný mě vedl k mé posteli, bylo to ve třetím poschodí, bývalá továrna, v hale bylo jistě aspoň osmdesát postelí. Moje obsazená. Vrátný vzal baterku a mírně jí praštil do hlavy spícího. Rázem vyskočily desítky spáčů k všeobecnému mumraji.

Druhý den na druhém konci Paříže čs. uprchlický komitét. Nějaké poukázky na jídlo, potvrzení o registraci. Bohuslav Brouk seděl za stolem s otevřenou lahví rumu a domlouval drotárkovi, aby šel zpátky domů, do Tatier(*). Pak policie, budova známá z filmů podle Simenona. Fotografie ze všech stran, otisky všech deseti. „Co jste dělal v Tchécoslovaquie?“ Vysokoškolský student, předložil jsem index, a novinář, vytáhl jsem z kapsy legitimaci Svazu čs. novinářů s textem také francouzským. „Prodavač novin“, zapsal si znechucený úředník. Razítko, pobyt na tři měsíce. Před tím venku u automatu na fotky pro récepisée. Viděl jsem cizího hubeňoura s kruhy pod očima. Tak tohle je ta emigrace, myslel jsem si s přiškrceným úsměvem. […]

Úryvek z pamětí novináře Jaroslava Dreslera Slovo a svět: Vzpomínky redaktora RFE.

Poznámky pod čarou (autora webu)

* Brouk vykonával během svého francozského exilu (1948-1951) mimo jiné funkci tajemníka Výboru pro sociální pomoc československým uprchlíkům (Comité d’aide sociale aux réfugiés tchécoslovaques); výbor byl ustaven v dubnu 1948 a jeho hlavním posláním bylo po hmotné i finanční stránce pomáhat československým exulantům, za kterýmžto účelem výbor spravoval několik utečeneckých táborů a středisek.

Jaroslav DRESLER (1925–1999)
Novinář, editor a básník. Po absolvování reálného gymnázia studium Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (obor historie a dějiny umění), z politických důvodů vyloučen (studia formálně ukončil po roce 1989), člen Svazu čs. novinářů, působil jako redaktor ve Svobodných novinách (1946–1949) a přispíval do Bloku, Moravskoslezské osvěty nebo Českého života (šéfred. Bohuslav Brouk), emigroval v červnu 1949, krátce žil ve Francii a později ve Spolkové republice Německo, od r. 1953 (kulturní) redaktor RFE, editor Národní politiky (1986–1989) a Zápisníku (1960–1962), v exilu přispíval např. do Sklizně, Svědectví, Studií, Archy (redaktor), Evropských listů nebo Nových obzorů (po r. 1989 mj. do Lidové demokracie, Tvaru nebo Denního telegrafu), své vzpomínky Slovo a svět uveřejňoval od r. 1989 v Národní politice, poté se jednotlivé díly objevovaly v Necenzurovaných novinách a Akordu.

Za zmínku rovněž stojí Broukova korespondence s J. Dreslerem (Vzpomínky Bohuslava Brouka, Host, 3. 5. 2006, r. XXII, č. 5, s. 35; přetištěno v Broukově knize exilových textů Zde trapno existovat. Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008, s.  273-290).

Bohuslav Brouk - Průkaz trvalého pobytu, Paříž 1949

Průkaz trvalého pobytu Bohuslava Brouka, Paříž, 1949

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: