Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Rostislav Švácha: Architektura čtyřicátých let

[…]  Dobovým despektem vůči velkoměstské City si lze vysvětlit fakt, proč ze stránek poválečných časopisů takřka úplně vymizela řada architektonických témat, jimiž se pyš­nil funkcionalismus dvacátých a třicátých let. V Architektuře ČSR nebo v Architektovi bychom marně pátrali po bankách, protože se žádné nestavěly, ale nenalezneme v nich ani řadové obytné domy s luxusními apartmány, třebaže v pozdně funkcionalistické pro­dukci pražských architektů Bohumila Kříže a Josefa M. Rathouského takové domy existo­valy. Nenajdeme v nich ani domy kancelářské nebo obchodní. Ojedinělí pováleční představitelé těchto stavebních druhů se přizpůsobovali antiliberální společenské mentalitě. Fasády Vichrova obchodního domu v Brně od Norberta Trollera (asi 1946–1948) i tamní tržnice na Zelném trhu od Emanuela Hrušky (1947–1949) téměř postrádají volné plochy pro reklamy a firemní logotypy. Obdobnou střízlivostí se vyznačuje jiný osamělý příklad metropolitního typu stavby, obchodní pasáž pražského kina Světozor od Jaroslava a Karla Fišerových (1947–1949), neozdobená komerční typografickou reklamou, nýbrž náročnou monumentální vitráží od malíře Františka Hudečka. Reklamní nápisy totiž příliš zaváněly liberalismem, „przníce tvářnost budov a veřejných hal“, dočítáme se v knize Lidé a věci od psychoanalytika Bohuslava Brouka (1947).1 […]

Úryvek z příspěvku Rostislava Šváchy Architektura čtyřicátých let (in PLATOVSKÁ, Marie – ŠVÁCHA, Rostislav. Dějiny českého výtvarného umění. V. díl. 1939–1958. Praha: Academia a Ústav dějin umění AV ČR, 2005, s. 60.

Poznámky


1 Bohuslav Brouk, Lidé a věci. Praha 1947, s. 304–306. Proti reklamním nápisům na fasádách vystupoval také [Broukův přítel – pozn. autora webu] František Kovárna, Výtvarné epištoly. Praha 1941, s. 17–18.

Dějiny českého výtvarného umění. V. díl. 1939–1958 (2005, obálka)

Historik architektury Rostislav Švácha (1952; foto Karolína Jirkalová, 2010)

Reklamy

No comments yet»

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: