Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Výstava Viliama Malíka, fotografa obchodního domu Bohuslav Brouk

Slovenská národní galerie (SNG) připravila výstavu loni zemřelého legendárního fotografa Viliama Malíka, zakladatele slovenské žurnalistické a reportážní fotografie.

Vernisáž výstavy Viliam Malík 1912-2012, která potrá od 19. dubna do 14. července 2013, se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna 2013 od 18 hod. (Esterházyho palác, nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava), ve stejný den od 11 hod. se uskuteční i tisková konference; kurátorem výstavy je Aurel Hrabušický.

Součastí programu vernisáže bude představení publikace Viliam Malík, kterou při příležitosti retrospektívneí výstavy autorovej tvorby vydaly SNG, Slovart a Photoport.

O autorovi

Viliam Malík se narodil 21. listopadu 1912 v Bratislavě, kde začal v roce 1936 fotografovat v rámci amatérskeho fotoklubu YMCA. Jeho zaměření bylo velmi všestranné, díky čemu se zachovalo mnoho záběrů architektonicky i společensky měnícího se Slovenska. V roce 1936 začal pracovat pro Československou tiskovou kancelář (ČTK), později pro Slovenskou tiskovou kancelář (STK). V roce 1938 kurátoroval s Milošem Dohnánym (1904-1944), dalším z významných představitelů slovenské fotografické moderny, reprezentativní výstavu Slovensko ve fotografii.

Viliam Malík († 20. ledna 2012 v Trenčianských Teplicích) byl posledním žijícím představitelem slovenské meziválečné fotografické moderny, v roce 2007 získal za své celoživotní dílo ocenění Osobnost slovenské fotografie, které uděluje Středoevropský dům fotografie.

Více informací o výstavě i autorovi najdete zde, jediný kurátorský výklad k výstavě se koná 29. května 2013 od 17 hod. Přednáška architekta, kurátora výstav architektúry a pedagoga Jána Miloslava Blahny Viliam Malík a fotografia architektúry se uskuteční 13. června 2013 od 18 hod.
Odkazy

1) Rozhovor Hany Beranové s V. Malíkem (Slovenský rozhlas, vysíláno 26. ledna 2012).

2) Recenze výstavy Jeny Opoldusové Viliama Malíka lákala ulica (Pravda.sk, 2. 5. 2013)

Viliam Malík stojí před svou fotografií obchodního domu Bohuslav Brouk v Bratislavě (viz níže), výstava Nové Slovensko (foto Peter Procházka, léto 2011)

Otevření obchodního domu Bohuslav Brouk v Bratislavě (1. září 1936, foto Viliam Malík)

Otevření obchodního domu Bohuslav Brouk v Bratislavě (1. září 1936, foto Viliam Malík)

No comments yet»

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: