Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

Audio/video

TEXTY BOHUSLAVA BROUKA

Sport – stoupa života (Český rozhlas 3-Vltava, 31. prosince 2002 /v rámci pořadu Český Sigmund Freud, viz níže/ a 19. února 2008)
Úvaha Stoupa života ([Praha]: vl. nákl., [1938]). Účinkuje herec Aleš Procházka, režie Ivan Chrz, připravil Petr Turek. V rámci cyklu Psáno kurzívou. Délka 11:49 min.

[Dopisy z exilu příštím milenkám] (Český rozhlas Brno, 23. února 2008)
Úryvky z Dopisů z exilu příštím milenkám (Paris: Edice Fluctuat nec mergitur [= vl. nákl.], [červenec] 1949; pod pseudonymem Jan Vlasák; přetištěno in Zde trapno existovat. Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008). Účinkuje herec Ladislav Lakomý, režie Radim Nejedlý, vybral a pro rozhlas upravil Marek Horoščák. V rámci cyklu Apetýt plus. Délka 10:16 min.

Co je svoboda (Český rozhlas 3-Vltava, 22. září 2008 a 15. března 2012)
Kapitola ze studie Problém svobody v lidské kultuře, poprvé uveřejněné v exilovém časopise Svědectví v roce 1960. Účinkuje herec Jan Hartl, režie Markéta Jahodová. V rámci cyklu Psáno kurzívou. Délka 9:51 min.

[O Bohuslavu Broukovi] (Český rozhlas Brno, 26. ledna 2008)
Báseň Zvolna, nejzvolněji (in Zde trapno existovat. Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008; autorem básně je ve skutečnosti František Listopad) a úvaha Strach z oddechu: Úvaha o negativním smyslu lidské aktivity ([Praha]: vl. nákl., [prosinec 1939]). Účinkuje herec Petr Panzenberger (Zvolna, nejzvolněji) a herec Miroslav Donutil (Strach z oddechu), režie Zdeněk Kozák. V rámci cyklu Zelný rynk. Délka 6:53 min.

Choditi s koulí na noze je sotva vtipný nápad (Český rozhlas Brno, 18. listopadu 2012)
Rozhlasové pásmo o životě a díle Bohuslava Brouka; ukázky z básní Má kavárna, Druhé osvobození, Únor 1948, Exil, Nový domov, Nohy, Ustrnutí času, Kdo mnoho nemyslí… a Zvolna, nejzvolněji (autorem básně je ve skutečnosti František Listopad), ukázky z textů Genese lidstva (součást knihy Psychoanalytická sexuologie), Doslov ke knize Jindřicha Štyrského Emilie přichází ke mně ve snu, Strach z oddechu, Rudý peníz láká, Výlet do emigrace, Problém svobody v lidské kultuře a Dopisy z exilu příštím milenkám, ukázka z dopisu Hubertu Ripkovi a z dopisů F. Listopada a H. Ripky, ukázka z textu Vladimíra Papouška Avantgarda a nostalgie: Proměny diskursů a hodnot v textech Bohuslava Brouka a z rozhovoru Viktora A. Debnára s F. Listopadem Ztratil plán života. Ke 100. výročí narození autorsky a režijně připravila Tereza Adámková. Dramaturgie Alena Blažejovská. Účinkují Cyril Drozda, Jan Grundman, Jiří Vyorálek a Sára Venclovská. V rámci cyklu Schůzky s literaturou. Délka 57:29 min.

Francouzské plakáty (Český rozhlas 3-Vltava, 19. listopadu 2012 a 12. listopadu 2022)
Úvaha napsaná na začátku padesátých let během Broukova exilu ve Francii, otištěno in Zde trapno existovat (Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008, s. 72–76). Připravil redaktor Jiří Vondráček, účinkuje herec Igor Bareš, režie Vlado Rusko. V rámci cyklu Psáno kurzívou. Délka 11:27 min.

Lidská duše a sex (YouTube, kanál Rozhlasové hry a četba, 16. prosince 2017)
Publikace (ed. Jan Šulc. Praha: Odeon, 1992) obsahující: Psychoanalytickou sexuologii a Doslov k próze Jindřicha Štyrského Emilie přichází ke mně ve snu. Délka 7:05:57.

DOKUMENTY A ROZHOVORY

Český Sigmund Freud (Český rozhlas 3-Vltava, 31. prosince 2002; části pořadu byly později reprízovány)
Rozhovor publicisty Pavla Kosatíka s Evou Jiránkovou; pořad dále obsahuje životopisné informace o Bohuslavu Broukovi a úryvky z jeho textů Onanie jakožto světový názor, O svobodě a demokracii: Úvahy z cesty do Austrálie, Dopisy z exilu příštím milenkám a Ohlasy básní českých – báseň Zpěv Edisona). Délka 35:22 min.

[O knize Bohuslava Brouka Zde trapno existovat] (Český rozhlas 3-Vltava, 29. února 2008)
Rozhovor redaktorky Ivany Myškové s editorem knihy Viktorem A. Debnárem. Délka 4:21 min.

Bohuslav Brouk – surrealista v emigraci (Český rozhlas 6, 22. června 2008)
Rozhovor redaktora ČRo 6 Jana Sedmidubského s historikem a šéfredaktorem časopisu Dějiny a současnost Eduardem Burgetem; obsahuje ukázky z Broukových textů Moje členství v KSČ, Dopisy z exilu příštím milenkám, z dopisu Jaroslavu Dreslerovi a z dopisu Hubertu Ripkovi (vše in Zde trapno existovat. Ed. Viktor A. Debnár. Brno: Host, 2008). Režie David Šnajdr, technická spolupráce Zuzana Vlčková. V rámci cyklu Portréty. Délka 40:03 min.

[O knihách Bohuslava Brouka O pošetilosti života i smrti a O funkcích práce a osobitosti] (Český rozhlas 3-Vltava, 26. června 2009)
Rozhovor redaktorky Ivany Myškové s editorem knih Viktorem A. Debnárem. Délka 3:57 min.

[Životní sloh Bohuslava Brouka] (Český rozhlas 3-Vltava, 21. července 2010)
Rozhovor publicistky Mileny M. Marešové s estetičkou Helenou Jarošovou, autorkou úvodní studie Život slohový, život zvládnutý (in BROUK, Bohuslav. Životní sloh. Brno: Barrister & Principal, 2010). V rámci cyklu Mozaika. Délka 4:34 min.

[O knize Na obranu individualismu] (Český rozhlas 3-Vltava, 22. prosince 2014)
Rozhovor redaktorky Ivany Myškové s editorem knih Viktorem A. Debnárem. Délka 7:06 min.

OSTATNÍ AUDIO

Home of Libido
Skladba z alba Libido Trip (Guerilla Records, 2009) skupiny NTS. Obsahuje úryvky z Psychoanalytické sexuologie (Praha: Alois Srdce, 1933), které deklamují hosté – Eva Turnová, baskytaristka ze skupiny The Plastic People Of The Universe, a Leoš Noha, herec pražského Divadla Na zábradlí.

Původní verze (13:24 min.)
Zkrácena verze bez úvodní instrumentální pasáže (7:38 min.)

TELEVIZE

[O knize Bohuslava Brouka Zde trapno existovat] (Česká televize 2, 23. února 2008)
Představení knihy. V rámci cyklu Knižní svět.

Nové texty Bohuslava Brouka (Česká televize 2, 19. dubna 2009)
Rozhovor s editorem Viktorem A. Debnárem a záznam z křtu Broukých publikací O pošetilosti života i smrti a O funkcích práce a osobitosti. V rámci cyklu Knižní svět.

[O knihách Bohuslava Brouka O pošetilosti života i smrti a O funkcích práce a osobitosti] (Česká televize 2, 9. května 2009)
Představení knih. V rámci cyklu Třistatřicettři. Začátek ve 24:35 min., konec ve 25:18 min.

Vyprávěj (Česká televize 1, 17. prosince 2010)
Zmínka o Broukovi v 16. dílu (Šok!) seriálu Vyprávěj (scéna v antikvariátu). Začátek ve 4:28 min.

OSTATNÍ VIDEOZÁZNAMY

Křest knihy Zde trapno existovat (Kavárna Krásný ztráty, 19. ledna 2008)
Ukázky četli Petr Halíček a Radek Rubáš, záznam Vít Krobot.

Křest knihy Životní sloh (Klub K4, 29. června 2010)
Uvedl editor Viktor A. Debnár, přednáška Helena Jarošová. Ukázky četl Radek Rubáš, večerem provázel Ladislav Čumba. Délka 11:43 min.

No comments yet»

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: